Zmiany w ochronie praw zwierząt: nowa inicjatywa organizacji pozarządowych i partii Zieloni

Zmiany w ochronie praw zwierząt: nowa inicjatywa organizacji pozarządowych i partii Zieloni

Organizacje pozarządowe we współpracy z partią polityczną Zieloni przygotowały projekt zmian do istniejącej ustawy o ochronie zwierząt. Ten ambitny projekt zakłada między innymi wprowadzenie zakazu zamykania psów na łańcuchach, konieczność czipowania zwierząt oraz surowsze kary dla osób maltretujących zwierzęta. Proces gromadzenia podpisów poparcia dla tej inicjatywy już się rozpoczął.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, przedstawicielki partii Zieloni i reprezentanci różnych organizacji pozarządowych omówili założenia proponowanych zmian. Małgorzata Tracz, posłanka partii Zieloni, z klubu parlamentarnego KO, podkreślała przestarzałość obecnej ustawy, która jest aktualna od 1997 roku i nie była dotychczas zmieniana.

„Wykonano jedynie minimalne zmiany natury kosmetycznej. Ale nasza świadomość na temat dobrostanu zwierząt, a także nasze zrozumienie tego, co zwierzęta przeżywają, znacznie wzrosło od czasu wprowadzenia tej ustawy, ale niestety prawo nie nadążało z tymi zmianami” – wyjaśniła Tracz.

Propozycje zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt obejmują wprowadzenie zakazu trzymania psów na łańcuchach oraz używania obroży elektrycznych i kolczastych. W celu walki z problemem bezdomności zwierząt, proponuje się wprowadzenie powszechnego czipowania. Aktywiści pragną także podjąć walkę z nielegalnymi hodowlami.

Posłanka Tracz zwróciła również uwagę na kwestię surowszych kar za znęcanie się nad zwierzętami, które wyniosą do 5 lat za znęcanie i nawet do 8 lat za zabójstwo zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem. Obecnie, najwyższa kara za zabójstwo lub ubój zwierzęcia z naruszeniem przepisów oraz za znęcanie się nad zwierzęciem wynosi 3 lata. Jeśli natomiast sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.