Zainteresowanie koreańskim językiem i kulturą na fali wśród Polaków
W polskich miastach coraz częściej można zauważyć koreańskie restauracje, sklepy, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Mimo że ich właściciele i pracownicy często nie mówią po polsku, to zaskakująco Polacy wykazują rosnący entuzjazm do nauki języka koreańskiego. Posiłki, zakupy czy zabiegi kosmetyczne stają się świeżą okazją do praktyki językowej.
Na Uniwersytecie Wrocławskim obserwujemy prawdziwy boom na kierunek Koreanistyka. W tym roku o jedno miejsce na tym kierunku ubiega się aż 26 osób. Dziekan Wydziału Filologicznego, Arkadiusz Lewicki, podkreśla dwa główne powody tego fenomenu: „Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącą popularnością koreańskiej popkultury – muzyka K-POP, seriale telewizyjne, filmy przyciągają młodzież. Z drugiej strony, na Dolnym Śląsku widzimy solidne zaplecze gospodarcze oparte na współpracy z Koreą”.
Wrocławianie i mieszkańcy okolic będą mieli niebawem jeszcze więcej okazji do bezpośredniego kontaktu z koreańską kulturą i językiem. W listopadzie uruchamiane są bezpośrednie połączenia lotnicze z Wrocławia do Seulu, stolicy Korei Południowej. To będzie pierwsze tak dalekie połączenie z wrocławskiego portu lotniczego. Marszałek Cezary Przybylski ma nadzieję na pobudzenie lokalnej działalności gospodarczej dzięki temu ruchowi: „Moje marzenie to otwarcie Korei na nasze firmy, które mogą inwestować w tym kraju. Będziemy to aktywnie wspierać i przekonywać Koreańczyków do korzystania z innowacyjnych rozwiązań polskich przedsiębiorstw”.
Oficjalna liczba Koreańczyków mieszkających we Wrocławiu wynosi 1,5 tysiąca, ale szacuje się, że liczba ta może dochodzić nawet do 5 tysięcy osób. Większość z nich mieszka na południu miasta lub na Bielanach Wrocławskich, co nie jest przypadkowe – spośród ponad 500 koreańskich firm działających w Polsce, aż 280 znajduje się na terenie Dolnego Śląska.
Niezaprzeczalnie nowe połączenie lotnicze przyniesie korzyści regionalnym przedsiębiorcom. Urząd Marszałkowski planuje promować ich działalność na Półwyspie Koreańskim. Dorota Kozdrowska, lektor języka koreańskiego, podkreśla również turystyczny potencjał nowego połączenia: „To także atrakcyjne miejsce dla podróżników”.