Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu prezentuje średniowieczne płyty nagrobne i podręczniki ars moriendi
Muzeum Narodowe we Wrocławiu szykuje się do otwarcia wystawy, na której zwiedzający będą mieli okazję podziwiać nieocenione zabytki takie jak metalowe płyty nagrobne oraz średniowieczne poradniki traktujące o sztuce umierania, znane jako ars moriendi. Ekspozycja ta jest wyjątkowa, gromadząc niezwykle cenne eksponaty.
Na tej imponującej wystawie będzie można zobaczyć między innymi płytę nagrobną księcia Wacława żagańskiego. Ten unikalny zabytek zostanie pokazany po raz pierwszy od chwili przeprowadzenia skrupulatnej konserwacji. Jak to często bywa z muzealiami, każdy eksponat ma swoją historię i tajemnice, które możemy odkryć podczas wizyty.
Agata Stasińska, jedna z kuratorek wystawy, udzieliła radiu Wrocław omówienia tematu ekspozycji. Zdaniem Stasińskiej, zwiedzając wystawę, dowiemy się wiele nie tylko o zabytkach samych w sobie, ale i o ludziach epoki średniowiecza: „Niezależnie czy mówimy o człowieku średniowiecznym czy współczesnym, jest on bardzo podobny. Trapią go podobne problemy, zastanawia się nad tym samym. Każdy pragnie być zapamiętanym, a płyty nagrobne są tego wyrazem”.
Agata Stasińska podkreśla również cel wystawy: przybliżyć zwiedzającym różnorodne aspekty średniowiecznej kultury śmierci. To wskazuje na to, że ekspozycja ma na celu nie tylko prezentowanie cennych zabytków, ale także edukację odwiedzających na temat życia i przekonań ludzi żyjących w średniowieczu.