Wyjaśniamy, czym zajmuje się budownictwo drogowe!
Drogi, autostrady, chodniki, światła na skrzyżowaniach – wszystko to potrzebne jest, by umożliwić wygodne, szybkie i przede wszystkim bezpieczne przemieszczanie się, przewóz ludzi oraz towarów na całym świecie. Za tworzenie całej infrastruktury odpowiada budownictwo drogowe. Co należy do jego zadań? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Czym zajmuje się budownictwo drogowe?
Budownictwo drogowe to część branży budowlanej obejmująca znacznie większy obszar niż może wskazywać sama nazwa. Inaczej zwane „drogownictwem”, zajmuje się zarówno projektowaniem i budowaniem ulic, jak i tworzeniem całej infrastruktury drogowej – od parkingów, przez chodniki, sieci elektryczne, aż po remonty dróg, które wymagają modernizacji, a także sygnalizację świetlną. Bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie zarówno bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu, jak i pełnej funkcjonalności podczas przemieszczania się.
Za co odpowiada budownictwo drogowe?
Budowa infrastruktury drogowej to skomplikowany i często długotrwały proces, który obejmuje też planowanie i projektowanie, a po ukończeniu prac – utrzymywanie dróg i ich okolic w jak najlepszym stanie. Dlatego też ważne jest, aby konstrukcje drogowe wykonywała doświadczona i wykwalifikowana firma, taka jak https://rad-pol.pl, która zajmuje się nie tylko budowaniem i remontowaniem, lecz także wypożyczaniem profesjonalnego sprzętu budowlanego innym firmom. Co należy do zadań budowlańców drogowych?
-
Budowa dróg i remonty – jest to proces budowania nowych ulic oraz roboty drogowe zajmujące się modernizacją i naprawą już istniejących dróg, a także infrastruktury towarzyszącej.
-
Systemy oświetleniowe – planowanie oraz podłączanie odpowiedniego oświetlenia dróg pozwalającego na zapewnienie widoczności i bezpieczeństwa na drogach w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych.
-
Sygnalizacja świetlna – przygotowywanie systemu świateł drogowych, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie i organizacja ruchu wśród pieszych, rowerzystów i kierowców.
-
Infrastruktura dla pieszych i rowerzystów – budownictwo drogowe to nie tylko budowa ulic, lecz także planowanie i wykonywanie tak zwanej infrastruktury towarzyszącej, czyli wcześniej wspomnianych parkingów, chodników, przejść dla pieszych oraz ścieżek rowerowych.
-
Konstrukcje powierzchni przemysłowych – wykonywanie infrastruktury drogowej na powierzchni należącej do specjalistycznych zakładów sektora przemysłowego, np. magazynów oraz placów manewrowych.
Budownictwo drogowe a ochrona środowiska
W bardzo dużym stopniu do zadań budownictwa drogowego należy też dbanie o ochronę środowiska. Wszystko to dzięki wykorzystywaniu praktyk wspomagających zmniejszanie negatywnych skutków ruchu drogowego na naturę. Wszystko rozpoczyna się już na etapie przygotowywania zrównoważonego projektu dróg, które planowane są w taki sposób, aby omijać obszary chronione i o wysokiej wartości przyrodniczej.