Wrocławska bazylika św. Elżbiety zaprasza na letnie koncerty organowe
Począwszy od czerwca, aż do ostatnich dni września, każdy piątkowy wieczór we Wrocławiu będzie miał swoją muzyczną nutę. W tych dniach, w bazylice św. Elżbiety odbędą się koncerty organowe. To szczególne wydarzenie umożliwi publiczności ponowne doświadczenie brzmienia słynnych organów Englera, które zostały zniszczone w pożarze w 1976 roku, ale teraz znów rozbrzmiewają w pełni swojej chwały.
Budowa imponujących organów w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety była dziełem Michaela Englera, który rozpoczął jej realizację w 1750 roku. Zadanie to zostało dokończone dopiero 11 lat później przez jego syna – Gottlieba Benjamina Englera oraz zięcia – Gottlieba Zieglera. Ten monumentalny instrument muzyczny został wyposażony w 54 brzmiące głosy, a także rejestr dzwonów i naturalnych kotłów. Organy te, nazywane „głosem Śląska”, były koncertowym instrumentem najwyższej klasy i doskonałym przykładem barokowej sztuki. Organowy prospekt, bogato złocony i polichromowany, ozdobiony był figurkami grających na instrumentach aniołów, proroków ze Starego Testamentu oraz personifikacjami harmonii i dysonansu. Rzeźby te były dziełem Johann Albrecht Siegwitza z Bambergu oraz August Leopold Jaeschke.
Chociaż Druga Wojna Światowa zniszczyła prawie 80 procent miasta, kościół św. Elżbiety przetrwał ten okres dość nienaruszony. „Głos Śląska” rozbrzmiał z pełnym rozmachem tuż po wojnie. Niestety, 9 czerwca 1976 roku historia tych ponad 200-letnich organów została brutalnie przerwana przez pożar, który strawił wnętrze kościoła. Ten bezcenny instrument muzyczny, wykonany w większości z drewna, został niemal całkowicie zniszczony przez płomienie. Ze spektakularnej konstrukcji zachowało się tylko sześć nadpalonych fragmentów rzeźb.