Wrocławscy naukowcy zaobserwowali rzadki gatunek czarnej pszczoły na terenie kampusu
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego mieli okazję do obserwacji niezwykle rzadko spotykanego w Polsce, ciepłolubnego i ściśle chronionego gatunku owada – czarnej pszczoły. Zadrzechnia czarnoroga, bo tak nazywa się ten gatunek, została dostrzeżona na terenie kampusu uniwersyteckiego. Obecność tego owada może być sygnałem zmian klimatycznych, które umożliwiają rozprzestrzenianie się tego typu gatunków na naszym terenie.
Spotkanie z czarną pszczołą, zwanej również zadrzechnią czarnorogą (Xylocopa valga), jest w Polsce prawdziwym rarytasem. Na przestrzeni lat była ona obserwowana w takich lokalizacjach jak Puszcza Białowieska, Bieszczady, Ojcowski Park Narodowy czy Polesie. Jednak tym razem to Grzegorz Lewek – student Uniwersytetu Wrocławskiego był tym, który zauważył te unikalne owady.
„Nasz ambitny uczestnik życia akademickiego jest już autorem dwóch publikacji faunistycznych. Ponadto ma w swoim dorobku trzy prace, które obecnie są recenzowane, a kolejne są w procesie tworzenia. Współpracujemy nad nimi razem.” – wyjaśniał prof. Marcin Kadej, pracownik Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dwie dostrzeżone pszczoły przebywały w pobliżu pnia złamanej lipy. To typowe miejsce bytowania dla tego gatunku, który zazwyczaj preferuje obrzeża starodrzewów, szczególnie takich, gdzie można znaleźć martwe, połamane drzewa.