Wrocławscy naukowcy przyczyniają się do rozwoju stomatologii: jony srebra w hydroksyapatycie obniżają ryzyko infekcji
Wybitna grupa badawcza, w skład której wchodzą naukowcy z Wrocławia, ma swój wkład w rozwijanie nauki o stomatologii. Ich najnowsze badania dowodzą, że dodatek jonów srebra do hydroksyapatytu – biomateriału często wykorzystywanego w dziedzinie stomatologii, jest w stanie zmniejszyć zagrożenie infekcją. Informacje na temat wyników tych badań zostały udostępnione publicznie za pośrednictwem magazynu Scientific Reports.
Na łamach artykułu zatytułowanego „Effect of silver ion and silicate group on the antibacterial and antifungal properties of nanosized hydroxyapatite”, Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiła wyniki badań prowadzonych przez ten zespół. Wśród naukowców pracujących nad projektem znaleźli się dr hab. inż. Rafał Ogórek i dr Agata Piecuch, reprezentujący Zakład Mykologii i Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ich prace skoncentrowane były na usprawnieniu antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwości biomateriałów modyfikowanych, w których użyto jako bazę hydroksyapatytu wapnia z dodatkiem srebrnych jonów. Hydroksyapatyt wapnia to podstawowy element mineralny tworzący kości i zęby, szeroko stosowany w stomatologii i implantologii. Właściwości tego materiału sprzyjają regeneracji kości oraz leczeniu ubytków kostno-zębowych, jak podkreślono w komunikacie wydanym przez wrocławską uczelnię.