Wrocław w 2025 roku: miejsce wyjątkowego obchodzenia Roku Pojednania
W 2025 roku Wrocław stanie się areną szczególnych uroczystości związanych z pojednaniem, oddając hołd historycznemu listowi od polskich biskupów do ich niemieckich odpowiedników z 1965 roku, zawierającemu niesłychane wyznanie – „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. To zadanie podjęła na siebie Rada Miejska Wrocławia, działając wspólnie z Archidiecezją Wrocławską i Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”. Inicjatywa Roku Pojednania ma na celu uczczenie tego epokowego momentu i propagowanie myśli o pojednaniu zarówno w lokalnym społeczeństwie, jak i na arenie międzynarodowej.
Organizacja tego wydarzenia wiąże się z wieloma przedsięwzięciami, w tym z planem stworzenia specjalnej ekspozycji w Muzeum Archidiecezjalnym. Ta unikalna przestrzeń ma za zadanie przekazać odwiedzającym bogatą historię owego listu oraz jego wpływ na dzisiejsze stosunki polsko-niemieckie. Istotność tych działań podkreśla znalezienie oryginalnego rękopisu listu, spisanego przez kardynała Bolesława Kominka, przez zespół z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. To niecodzienne odkrycie przypomina o odwadze i wizji, które kierowały tymi, którzy go napisali.
Podkreślenia godne jest to, co mówią Arcybiskup Józef Kupny i dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Andrzej Jerie. Zgodnie z ich słowami, idee pojednania sformułowane przez biskupów 60 lat temu są nadal aktualne. W czasach, gdy doświadczamy licznych konfliktów i niepokojów, te myśli nabierają szczególnej wartości jako źródło inspiracji do budowania mostów porozumienia i pokojowego rozwiązywania sporów. „Chcemy propagować ideę pojednania i udowodnić, że dialog jest możliwy. To orędzie, które przyniosło nadzieję 60 lat temu, może nadal inspirować nasze codzienne życie” – podsumowuje Arcybiskup Kupny.