Unikalne narodziny we wrocławskim ZOO: Dwójka dzioborożców palawańskich dołącza do rodziny

Unikalne narodziny we wrocławskim ZOO: Dwójka dzioborożców palawańskich dołącza do rodziny

We wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Parze dzioborożców palawańskich, Avilonowi i Sofii, udało się powiększyć swoją rodzinę o dwójkę młodych. Jest to unikatowe zjawisko na arenie międzynarodowej, gdyż jedynie we Wrocławiu udaje się hodować i rozmnażać te rzadkie ptaki.

Eksperci z ogrodu zoologicznego podkreślają unikalność tej sytuacji. – Hodowla tych ptaków jest wyjątkowa, ponieważ nasze dzioborożce palawańskie, Avilon i Sofia, są prawdopodobnie jedyną parą na świecie, której udaje się sukcesywnie rozmnażać i skutecznie hodować potomstwo – tłumaczy Weronika Skupin, pracownica wrocławskiego ZOO. Przedsięwzięcia hodowlane tego gatunku podejmowane były również poza ogrodami zoologicznymi oraz w Atenach, jednak tylko wrocławska inicjatywa okazała się owocna.

Gatunek dzioborożców palawańskich jest na krawędzi zagłady. Te niezwykłe ptaki występują naturalnie jedynie na nielicznych wyspach Archipelagu Filipińskiego. We wrocławskim ZOO mieszka aż 90% populacji tych ptaków utrzymywanych w niewoli na całym świecie.

Niewątpliwie charakterystyczną cechą tych ptaków jest ich wyjątkowy dziób zakończony rodzajem rogu, który jest zarówno ich atutem, jak i przekleństwem. Jego cenny surowiec sprawia, że są oni chętnie łapani przez ludzi, co przyczynia się do drastycznego zmniejszenia ich populacji. – Podkreśla Natalia Drzewiecka-Wochal, opiekunka ptaków w wrocławskim ZOO.