Święto Nauki Wrocławskiej w czasach pandemii
Święto Nauki Wrocławskiej w czasach pandemii
Święto Nauki Wrocławskiej w czasach pandemii. Wrocławskie środowisko akademickie obchodzi tzw. Święto Nauki Wrocławskiej dnia 15 listopada. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku trzeba będzie nieco skromniej obchodzić ten dzień. Na szczęścia z częścią wydarzeń i materiałów będzie można zapoznać się za pomocą sieci.
O co dokładnie chodzi?
Data 15 listopada jest w tym wypadku szczególna. To właśnie tego dnia 1945 r. na Uniwersytecie i Politechnice we Wrocławiu rozpoczęły się zajęcia. Rozpoczęcie działalności uczelni zapoczątkował wykład profesora Kazimierza Idaszewskiego, a pamięć o tym wydarzeniu jest żywa do dziś. Warto również cofnąć się do roku 1702, dla którego połowa listopada też jest szczególnym momentem. To wtedy powstała Akademia Leopoldyńskia.
Uniwersytet Wrocławski przedstawia mapę, która ma umożliwić wirtualną podróż po miejscach ważnych dla wrocławskiego świata nauki. Pani Kamilla Jasińska, przedstawicielka Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia, opowiada o tych miejscach. Swoja wiedzę przekazała w książce pt. „W ogniu i gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne pojrzenie”, która ma na celu przybliżenie tamtych realiów.
Uniwersytet Wrocławski sercem miasta
Dnia 13 listopada powieszono niebieskie flagi Uniwersytetu Wrocławskiego na fasadach różnych budynków. Celem tej akcji ma być przypomnienie wrocławianom, jak ważny dla miasta jest Uniwersytet. Według organizatorów akcji Uniwersytet Wrocławski jest obecny w każdej części miasta i bierze udział w jego codziennym życiu. Święto Nauki Wrocławskiej jest więc nie tylko ważnym dniem dla środowiska naukowego, ale przede wszystkim chodzi o przypomnienie wrocławianom, jak ważna jest ta instytucja.