Rośnie zainteresowanie Programem Świadomej Donacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu
Od 2006 roku, kiedy to Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wprowadził Program Świadomej Donacji, zarejestrowało się w nim 350 osób, które pośmiertnie zdecydowały przekazać swoje ciała na potrzeby uczelni. Zauważalne jest przy tym rosnące zainteresowanie programem w ostatnich latach. Jak pokazują statystyki, jedynie w 2022 roku zgłosiło się do niego aż 80 osób.
Informacja ta została podana do publicznej wiadomości przez samą uczelnię we Wrocławiu. Koordynatorzy programu potwierdzili, iż od czasu jego powstania w 2006 roku, 350 osób wybrało opcję pośmiertnego przekazania swojego ciała na rzecz edukacji medycznej. Również w 2022 roku odnotowano wysokie zainteresowanie – liczba chętnych wyniosła 80.
Dr n. med. Zygmunt Domagała, inicjator programu i pracownik Zakładu Anatomii Prawidłowej UMW, podkreślił znaczenie akcji uczelni mających na celu „oswojenie” trudnej tematyki donacji. W każdym roku, przy okazji zbliżających się Zaduszek, pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego gromadzą się pod Collegium Anatomicum UMW, aby oddać hołd donatorom. Znicze i wiązanki są wyrazem wdzięczności oraz symbolizują poważanie dla ich decyzji. Domagała zaznaczył również, jak ważna jest edukacja na temat celów naukowych, dla których ciała są wykorzystywane, a także o szacunku, jakim pracownicy uczelni obdarzają zmarłych.