Relikwie Świętego Walentego znajdują się nieopodal Wałbrzycha
W związku z tym, że jutro przypada święto zakochanych, zwane Walentynkami, chętni mogą już teraz odwiedzić stare opactwo cystersów w Krzeszowie. W tamtejszej bazylice od wieków spoczywają szczątki zamęczonego biskupa, św. Walentego. Początkowo słynął z opieki nad chorymi na choroby psychiczne i epilepsję, ale od tego czasu stał się znany jako patron zakochanych.
W opactwie krzeszowskim relikwie św. Walentego są tradycyjnie wystawione w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ołtarzu posoborowym od 10 do 14 lutego.
Można udać się do wsi w pobliżu Kamiennej Góry, aby zwiedzić dawne opactwo cystersów i kontemplować z Walentym, świętym, który, jak się uważa, powstał w Terni we Włoszech w roku 175. Był on biskupem i podobno wbrew zarządzeniom cesarza Klaudiusza II Gota, który zabraniał legionistom zawierania małżeństw w wieku od 18 do 37 lat, organizował śluby dla młodych legionistów. Według legendy, będąc w więzieniu, Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika, a ta dzięki sile miłości odzyskała wzrok. Klaudiusz II z Gothy nakazał wystawić Walentego na śmierć, a w przeddzień egzekucji napisał list do ukochanej, podpisując go słowami „Od Twojego Walentego”. Święty został ścięty przy użyciu miecza, a jego szczątki zostały pochowane na rzymskiej via Flaminia.