Reakcja na katastrofę drzewną w Oleśnicy – kontrole drzew we Wrocławiu i Oleśnicy
Wydarzyło się coś niebywałego – potężne drzewo przewróciło się na mury więziennego kompleksu w Oleśnicy. Wywołało to natychmiastową reakcję lokalnych władz, które zdecydowały o przeprowadzeniu szeregów kontroli. Podobna sytuacja ma miejsce również we Wrocławiu.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Aleksandrę Zienkiewicz, przedstawicielkę Zarządu Zieleni Miejskiej, zarówno stary drzewostan, jak i te drzewa, które z jakiś powodów muszą ulec usunięciu, są ciągle pod ścisłym nadzorem. Pracownicy, którzy są odpowiednio przygotowani do oceniania stanu drzew podczas swoich wizyt w terenie, stale monitorują sytuację. Podobny obowiązek spoczywa na wykonawcach prac terenowych, którzy mają za zadanie zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, które mogą zaobserwować podczas swojej pracy. Tym samym kontrola stanu drzewostanu jest prowadzona na bieżąco.
Zienkiewicz dodatkowo zwraca uwagę na to, że mieszkańcy również mogą zgłaszać ewentualne problemy, ale zaleca, aby zacząć od ustalenia, na czyim terenie drzewo się znajduje. Jeśli chodzi o parki miejskie czy lasy, to jest to bezpośrednia kompetencja Zarządu Zieleni Miejskiej. W przypadku drzew rosnących wzdłuż dróg, większość z nich też jest pod opieką tego organu, więc każdy może przesłać informacje mailowo lub telefonicznie, zgłaszając swoje spostrzeżenia.
Podkreśla także, że odpowiedzialność za stan drzew leży na zarządcach terenów, na których te drzewa rosną. Zarząd Zieleni Miejskiej jest odpowiedzialny za parki, miejskie lasy oraz drzewa rosnące wzdłuż dróg.