Profesor Olgierd Czerner: nieoceniony wkład w odbudowę Wrocławia i konserwację jego zabytków
Właśnie mija kolejna rocznica śmierci wybitnego architekta, konserwatora zabytków i akademickiego pedagoga – profesora Olgierda Czernego. To on jest twórcą Muzeum Architektury oraz Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. W wieku zaledwie 26 lat został konserwatorem zabytków tego miasta, które po wojnie leżało w ruinie, jak sam mówił. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu przy Bujwida, gdzie na grobie widnieje miniatura klasztoru, obecnie siedziby muzeum.
Po II wojnie światowej Wrocław przemieniał się dynamicznie, a Olgierd Czerner miał ogromny wpływ na ten proces. Jak sam przyznawał: „Architektonicznie Wrocław zmieniał się na moich oczach. Mnóstwo pracy włożyłem w jego odbudowę, szczególnie okolic Rynku i Ostrowa Tumskiego”. Swoje emocje nazywał wzruszeniem, patrząc na odnowione budynki i ulice miasta, które niegdyś były jedynie straszną ruiną – jak opisywał to w publikacji „Zanim zostaliśmy profesorami”, wydanej przez Politechnikę Wrocławską.
Mimo że Olgierd Czerner urodził się 5 kwietnia 1929 roku w Świętochłowicach na Górnym Śląsku, a liceum ukończył w Bytomiu, to jego dorosłe życie było nierozerwalnie związane z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem. Przyjechał tam po raz pierwszy w 1945 roku na studia, kiedy miasto leżało w gruzach. Wspominał, jak mówiono, że w mieście zalegało 18 mln metrów sześciennych gruzu. Przywoływał historię Muzeum Architektury, które powstało obok zachowanego fragmentu torowiska kolejowego, biegnącego od Dworca Świebodzkiego przez Stare Miasto do Odry. Kolej ta miała ułatwić usuwanie gruzów – wspominał w rozmowie w 2009 roku.