Poznajcie innowacyjny Punkt Wymiany Poezji – nowa atrakcja kulturalna w Poznaniu
22 sierpnia bieżącego roku, na mapie Poznania pojawił się niezwykły punkt kultury – Punkt Wymiany Poezji. To pierwszy tego typu projekt w mieście, a jego twórcą i inspiratorem jest Jakub Kozłowski, który podobną inicjatywę zainicjował wcześniej we Wrocławiu.
Punkt Wymiany Poezji to niewielka instalacja artystyczna usytuowana w przejściu pomiędzy poznańskim placem Solnym a ulicą Szajnochy. Może ona umknąć uwadze przechodniów, gdyż to jedynie mała ramka przyczepiona do muru, na której wiszą na sznurkach kartki z wierszami, poruszane przez powiew wiatru.
Z ideałem Punktu Wymiany Poezji wiąże się jej twórca, Jakub Kozłowski, który nazwał go „pakietem startowym”: ramka i wiersz. Wyjaśnia on, że chciał sprawdzić, czy taki punkt zainspiruje ludzi do aktywnego uczestnictwa. Głównym celem tej inicjatywy jest bowiem interakcja: jedna osoba przypina wiersz, następna go czyta, a kolejna zdejmuje. Wiersze na kartkach mogą pochodzić zarówno od uznanych poetów, jak i być owocem twórczości przechodniów.
Lokalizacja Punktu Wymiany Poezji nie jest przypadkowa. Jakub Kozłowski celowo wybrał mroczną boczną uliczkę, obdrapany mur lub ścianę – tak jak w przypadku wrocławskiego punktu. Mimo, że wiele osób przechodzi obok, niewiele z nich zauważa ten nietypowy punkt kulturalny. Jest to swoisty test naszej uwagi i spostrzegawczości.