Oświetlenie samochodowe
Każdy obecnie produkowany samochód musi spełniać określone przez prawo normy bezpieczeństwa. Jedna z nich określa to, w jakie oświetlenie musi być on wyposażony. W związku z tym każdy produkowany obecnie samochód posiada kilka rodzajów oświetlenia. W tym artykule pokrótce je opiszemy.
Światła mijania
To rodzaj oświetlenia, który zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, powinien być włączony zawsze kiedy pojazd się porusza, nawet w dzień. W takiej sytuacji zadaniem świateł mijania jest wyraźne zaznaczanie obecności samochodu. Nie do tego zostały one jednak stworzone. Podstawowym zadaniem świateł mijania jest oświetlania drogi przed samochodem. Jak wskazuje ich nazwa, są one skonstruowane tak, aby podczas mijania innego pojazdu, nie oślepiały one jego kierowcy. To samo dotyczy się pieszych poruszających się po drodze.
Światła drogowe
Światła drogowe w swoim założeniu mają bardzo podobne zadanie, co opisane wcześniej światła mijania. Różnią się jednak tym, że wydobywający się z nich słup światła jest symetryczny i sięga znacznie dalej. Dlatego ten rodzaj oświetlenia może oślepiać innych uczestników ruchu. W związku z tym korzystanie z tego typu oświetlenia jest dowolne wyłącznie na pustych i nieoświetlonych drogach.
Światła przeciwmgielne
To specyficzny rodzaj oświetlenia, który może być wykorzystywany tylko w warunkach ograniczonej widoczności. Lampa przeciwmgielna jest montowana tak nisko, jak to tylko możliwe i jak pozwala na to konstrukcja samochodu, ale w przypadku Unii Europejskiej nie niżej niż 25 cm nad powierzchnią drogi, bo takie ograniczenia narzuca europejskie prawo. Niskie umieszczenie lamp przeciwmgielnych pozwala na ograniczenie odbijania się światła lamp od mgły i dodatkowo wykorzystuje częste zjawisko, polegające na tym, że mgła tuż nad ziemią jest nico rzadsza.
Pozostałe oświetlenie
Oświetlenie, którego zadaniem jest pozwalanie kierowcy orientować się w otaczającej go przestrzeni, nie jest jednak jedynym oświetleniem samochodu. Dochodzą do tego kierunkowskazy pokazujące zamiary kierowcy, światła stop, informujące o hamowaniu, czy światła awaryjne na wypadek awarii.