Odkrycie 30 nisz z polichromiami w jednym z najstarszych kościołów Kłodzka
Podczas prac remontowych w jednym z najdawniejszych miejsc kultu religijnego w Kłodzku, kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, natrafiono na 30 nisz ozdobionych polichromiami. Powstanie malowideł datuje się na okres późnego baroku, a odkrycie miało miejsce podczas usuwania skutków powodzi i zdejmowania lamperii, gdzie po usunięciu cegieł ujawniły się zamurowane wcześniej nisze.
W rozmowie z Radiem Wrocław gwardian klasztoru franciszkanów w Kłodzku, o. Ignacy Szczytowski, potwierdził, że wszystkie malowidła wykonano w jednolitym stylu. Opisał je jako „kształt muszli i wykończenie przypominające muszlę koncertową”. Podkreślił również unikalność ich barwy oraz estetykę, a także fakt, że trudno jest oddać ich piękno na zdjęciach – najlepiej zobaczyć je na własne oczy. Wyraził też obawę o ich stan po wyschnięciu oraz nadzieję, że konserwatorzy będą w stanie zapobiec ewentualnym uszkodzeniom.
O. Ignacy Szczytowski zaznaczył, że następnym etapem będzie konserwacja i ochrona malowideł. Jednak, jak zauważył, bez zgody konserwatora nie można podjąć żadnych działań. Wskazał na to, że obiekt jest bardzo stary i wymaga starannego zabezpieczenia. Podkreślił także konieczność usunięcia namułu, który pokrywa odkryte polichromie.
Mimo że remont kościoła i klasztoru potrwa kilka lat, już teraz podczas mszy świętych wierni mogą podziwiać odkryte polichromie.