Nowe ograniczenia w ramach uchwały antysmogowej na Dolnym Śląsku: zakaz stosowania starych pieców od 1 lipca
Począwszy od poniedziałku, 1. lipca, na terenie Dolnego Śląska zaczynają obowiązywać nowe przepisy wynikające z uchwały antysmogowej. One dotyczą zakazu korzystania z pieców mających najniższą klasę jakości. To kolejny etap regulacji wprowadzonych w ramach pakietu uchwał antysmogowych, z których pierwsze zaczęły obowiązywać już w 2018 roku i dotyczyły zakazu spalania najgorszych paliw stałych w piecach.
Podkreślając, uchwały antysmogowe były przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego jeszcze w 2017 roku. Dotyczyły one gminy Wrocław, 11 uzdrowisk na Dolnym Śląsku oraz całego województwa za wyjątkiem wspomnianych wcześniej miejscowości.
W najbliższy poniedziałek, zgodnie z nowymi przepisami, na terenie całego województwa zostaje wprowadzony zakaz używania pieców o jakości poniżej klasy trzeciej.
Dodatkowo, inne postanowienia tej uchwały mówią, że do czerwca 2028 roku, we Wrocławiu powinny zostać zastąpione wszystkie piece na paliwa stałe. Takie kotły, ale tylko najwyższej jakości, mogą być stosowane tylko tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Od 1 lipca 2028 roku na terenie Wrocławia będzie obowiązywał całkowity zakaz korzystania z węgla. Jeśli chodzi o kominki opalane drewnem, ich eksploatacja będzie możliwa w stolicy Dolnego Śląska, pod warunkiem, że nie będą one głównym źródłem ciepła w danej nieruchomości, a emisja pyłu z nich nie przekroczy 50 mg/metr sześc.
Wrocławscy urzędnicy informują, że od 2019 roku udało się zlikwidować ponad 14 tysięcy pieców. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 300 milionów złotych. „Kontynuujemy likwidację kopciuchów w zasobie komunalnym oraz oferujemy mieszkańcom programy wsparcia finansowego do wymiany pieca oraz rachunków za ogrzewanie” – zaznacza Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju wrocławskiego magistratu.