Nagrody dla filmowców zaprojektowała Wrocławianka
Nagrody dla filmowców zaprojektowała Wrocławianka
Nagrody dla filmowców zaprojektowała Wrocławianka. W tę dzielę, dnia 15 listopada, skończyło się wydarzenie, które było tak naprawdę połączeniem dwóch różnych imprez. Pierwszą był 20. Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty, a drugą 11. American Film Festival. Z oczywistych przyczyn wszystko odbyło się online, ale oczywiście nie mogło się obyć bez ważnego elementu. Chodzi oczywiście o nagrody dla filmowców, które zaprojektowała wrocławianka, prof. Małgorzata Dajewska. To niejedyna sytuacja, gdzie wrocławianie promują kulturę.
Nowe Horyzonty
Nagrodę Grand Prix (w kwocie 15 tys. euro) otrzymała Portugalka Catarina Vasconcelos „Metamorfozy ptaków”, a jej film opowiada autobiograficzną historię trzech pokoleń. Jurorami, którzy oceniali filmy, byli Dorota Lech, Krzysztof Skonieczny, Greg Zgliński, Monika Strzępska a także Klaudia Śmieja. Uzasadnili swoją decyzję, tłumacząc, że film ma moc panowania nad czasem, oswajania przyszłości, a także uzdrawiania przyszłości. Sędziowie uznali dzieło za list miłosny do mam oraz humanistyczno-przyrodniczy traktach ,dotyczący pielęgnowani międzyludzkich więzi oraz więzi, jakie łączą człowieka z naturą.
Nagrody dla filmowców, biorących udział w American Film Festival
American Film Festival różniło się od Nowych Horyzontów tym, że nie występowało w nim jury. W zamian tego nagrody przyznali widzowie poprzez głosowanie. W sekcji „Spectrum” nagrodę 1000 dolarów zdobył film „Surogatka”, którego reżyserem jest Jeremy Hersh. Opowiada on o kobiecie, która decyduje się urodzić dziecko dla pary homoseksualistów. Druga sekcja nazywała się „American Docs”, a jej zwycięzcą okazał się dokument „Barbara Lee. Prawdziwa władza”. Film Abby Ginzberg opowiada o czarnoskórej polityk Barbarze Lee, która angażowała się promowanie konwencji praw człowieka i szeroko rozumianej równości.
Twórcy krótkometrażówek też docennieni
Stowarzyszenie Nowe Horyzontu zdecydowali się przeznaczyć stypendia dla autorów krótkometrażówek. Stypendia te wynoszą po 5000 zł, a ich zdobywcami są Anna Kamińska i Antonio Galdamez. Dziełami, którymi zainteresowali jurorów, są kolejno „Synchronizacja” i „Noamia”. Oba te filmy krótkometrażowe znalazły się na tzw. Shortliście.