Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzi swoje 75-lecie poprzez wzbogacenie kolekcji o kolejne wyjątkowe dzieła sztuki
Na dawnym jubileuszu, który miał miejsce w ubiegłym roku, Muzeum Narodowe zdecydowało się uczcić 75 lat swojego istnienia przez zakup cennych prac takich artystów jak Olga Boznańska, Mela Muter, Franciszek Ksawery Lampi, Antonio Ponce oraz Henryk Wiciński. Wśród tych zakupionych dzieł znajdują się takie perełki jak portret autorstwa Olgi Boznańskiej i martwa natura stworzona przez Melę Muter, które obecnie można podziwiać na stałej wystawie umieszczonej w głównym budynku muzeum.
Zakupione prace pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji z Polski jak i za granicą. Jednym z nich jest „Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Żółtowskiej” autorstwa Franciszka Ksawerego Lampiego, który został nabyty na aukcji. Możliwość zakupu tych wyrafinowanych dzieł była możliwa dzięki specjalnej dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki temu wzbogaceniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu może teraz poszczycić się posiadaniem w swojej kolekcji unikalnych dzieł artystów, których twórczość do tej pory nie była tam prezentowana. Te nowe nabytki z pewnością będą stanowiły prawdziwą ozdobę muzealnej kolekcji i przyniosą wiele radości zwiedzającym.
Interesujący jest fakt, że popularność Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek, nie maleje. Jej biografia „Boznańska. Non finito” autorstwa Angeliki Kuźniak cieszy się ogromną popularnością na listach bestsellerów, a wystawa jej prac w Muzeum Gdańska przyciąga tłumy odwiedzających.
Jednym z zakupionych przez wrocławskie muzeum dzieł Boznańskiej jest „Portret Henri Pierre’a Roche” datowany na 1903 rok. Przedstawia on pisarza i krytyka sztuki awangardowej – członka kręgu bohemy Montmartre’u w Paryżu z czasów Maxa Jacoba, Gertrudy Stein i Pabla Picassa, który później był związany między innymi z ruchem dada.