Legendy i magia Nocy Świętojańskiej: tajemnice kwiatu paproci i góry Miłosz
W tradycji słowiańskiej, obchodzenie Nocy Kupały, związane było z poszukiwaniem magicznego kwiatu paproci, który miał zapewniać pomyślność i bogactwo. Wierzenia głosiły, że ten niezwykły kwiat zakwitający tylko raz do roku, podczas najkrótszej nocy – przypada to na datę pomiędzy 21 a 22 czerwca – miał dawać zapowiedź szczęścia jego znalazcy. Jednak opowieść o kwiecie paproci to tylko jedna z legend związanych z letnim przesileniem.
Druga historia pełna magii i tajemnic dotyczy góry Miłosz (701 m n.p.m.), położonej w okolicy Wałbrzycha. Na północnym wschodzie od Mieroszowa znajduje się porośnięte świerkami wzniesienie, które zdaniem legend ma kryć wielką tajemnicę. Chociaż można ją odkryć tylko w jednym dniu w roku – Nocy Świętojańskiej – to jednak tylko wybrany śmiałek może liczyć na jej poznanie.
Obie te opowieści łączą poszukiwanie bogactwa i szczęścia, które miało być udziałem tych, którzy odkryją legendarny kwiat paproci lub tajemnice góry Miłosz. Warto zastanowić się, czy to tylko baśnie, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie w kulturze słowiańskiej, czy może w tych historiach, pełnych magii i symboliki, tkwi ziarno prawdy czekającej na odkrycie przez nieustraszonych poszukiwaczy przygód.