Czy kraken to groźniejsza mutacja koronawirusa?
XBB.1.5 w zwykłych rozmowach był określany jako Kraken, aby odróżnić go od innych form wirusa COVID-19. Termin ten pochodzi od kolosalnego ośmiornicopodobnego stworzenia z folkloru i jest związany z innymi mitycznymi nazwami używanymi do oznaczenia wcześniejszych odmian wirusa, takich jak Cerber (szczep BQ.1.1) i Minotaur (BF.7).
Kraken ma zdolność do szybszego rozprzestrzeniania się niż inne warianty COVID-19, ponieważ każdy kolejny szczep zmienia swój makijaż genetyczny i rekombinuje białka kolców, aby ułatwić patogenowi łączenie się z komórkami organizmu i ich infekowanie. Dzięki temu wirus nie jest wykrywany przez przeciwciała, co pozwala mu na rozmnażanie się bez przeszkód i wywoływanie infekcji.
Do końca stycznia 2023 roku potwierdzono, że siedem osób w naszym kraju zaraziło się tą mutacją Omicron, jednak specjaliści uważają, że może być znacznie więcej przypadków, które pozostają niezauważone ze względu na ograniczone badania i analizy odmian koronawirusów.
Brytyjski instytut badawczy Sanger zaobserwował, że między 10 a 17 grudnia wśród osób z COVID-19 w Wielkiej Brytanii 4 procent przypadków było spowodowanych nową mutacją XBB.1.5. Podobnie w Stanach Zjednoczonych na początku grudnia odnotowano 4 procent przypadków tego podwariantu, a w kolejnych tygodniach ilość ta wystrzeliła do 40 procent.