Co odkryto w podziemnych tunelach 100 kilometrów od Wrocławia?
W Lubaniu trwały pracę nad usunięciem głazów, które blokowały przejście do tunelu znajdującego się w pozostałościach po Wojnie Światowej. W końcu ciężka praca popłaciła. Chociaż należy pamiętać o tym, że wykopywanie twardych kamieni z bazaltu trwało ponad kilka tygodni. Ostatecznie pracownikom udało dostać się do wnętrza tunelu, który powstał prawdopodobnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Dokładnie w połowie września teren zabezpieczyła grupa profesjonalnych saperów. Dziś na tereny wykopaliska wkroczyła grupa badawcza, które będzie sprawdzała, co ciekawego możemy tam znaleźć. Jak się okazuje wnętrza tego intrygującego znaleziska, mogą kryć wiele informacji historycznych.
Mimo wszystko to dopiero początek wędrówki związanej z odkryciem tego tunelu. Nadal trwają prace nad wykopaliskiem. Nad placem budowy pracowali górnicy, którzy wymieniali się zmianowo. Prace trwały bez ustanku, dosłownie na trzy różne zmiany. Dopiero po kilku tygodniach zdołali usunąć ostatnie z zalegających kamieni. Po wejściu do środka oczom górników okazały się szyny, kolejki górnicze i wózki wydobywcze.
To dopiero początek, odkryciem zainteresował się jeden z gigantów telewizyjnych
Wykopaliskiem w tunelu zainteresował się gigant telewizyjny. Jest to nikt inny jak kanał Discovery. Planują wysłać ekipę, która przeprowadzi reportaż związany z tym zabytkowym tunelem. Możemy zatem oczekiwać, że wkrótce tunel zostanie rozsławiony na całą Polskę.
Niestety wnętrze chociaż ciekawe, to widać, że czas odcisnął na nim swoje piętno. Niektóre ze sprzętów i mechanizmów, które się tam znajdują, mają obecnie ponad 70 lat. Kontynuacja prac wgłąb góry, będzie trudna ze względu na kruchość i kiepską wytrzymałość tunelu. Górnicy potrzebują dofinansowania, które pomoże im kontynuować ekspedycję.
Największe plany dotyczą wejścia w głąb góry, aby odkryć, co takiego znajduje się w sztolni depozytowej tej kopalni. Jeżeli jesteście zainteresowani tym, aby wesprzeć akcję, możecie przekazać datki na rzecz firm pracujących nad tunelem. Członkowie klubu Miłośnicy Gór Łużyc są pod wrażeniem ogromu i nakładu prac, które zostały wykonane przez górników. Pracują w pocie czoła niemal bez ustanku na trzy zmiany, aby odkryć tajemnice tych gór.