Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Wrocław jest jednym z najstarszych i najbardziej zaludnionych miast w całej Polsce. Ta lokalizacja oficjalnie stała się polskim miastem już ponad 1000 lat temu. W trakcie Zjazdu Gnieźnieńskiego ustanowiono we Wrocławiu siedzibę biskupów, co automatycznie nadało lokalizacji tytuł miasta. Z całą pewnością dla nikogo nie jest tajemnicą to, że miasto z tak bogatą historią ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc, które możemy odwiedzić. Dziś przyjrzymy się kilku z nich!
Hala Stulecia we Wrocławiu
Hala Stulecia we Wrocławiu jest dziełem dobrze znanego w ubiegłym wieku architekta. Za projekt odpowiadał Marx Berg. Budynek powstał między 1911 i 1913 rokiem. Początkowo hala posłużyła jako miejsce manifestacji politycznej. Niedługo po jej otwarciu stworzono tam wystawę upamiętniającą setną rocznicę pokonania Napoleona pod miejscowością Lipsko. Z tego powodu budynek otrzymał nazwę Hali Stulecia. Z czasem polityka miasta zmieniała jednak nazwy tego przybytku. W niektórych okresach budynek był znany jako Hala Ludowa.
Halę warto odwiedzić nie tylko ze względu na to, że przedstawia fantastyczny obraz historyczny Wrocławia, ale także dlatego, że możemy zwiedzić ten obiekt całkowicie za darmo. Łatwo tam dotrzeć kilkoma liniami autobusów, dlatego też grzechem byłoby nie zwiedzić tego pięknego monumentu, gdy znajdziemy się na terenie Wrocławia. Pod Halą Stulecia znajduje się płatny parking. Dlatego podczas zwiedzania Wrocławia polecamy skorzystać z komunikacji miejskiej lub rowerów, aby wyszło taniej.
Każdy turysta może zwiedzić Halę Stulecia we Wrocławiu za darmo. Nie potrzebujemy biletów, czy też żadnego pozwolenia. Wystarczy wejść do środka, gdy tylko obiekt będzie otwarty. Warto również zwrócić uwagę na to, że sama Hala nie jest jedyną okoliczną atrakcją. Miasto osadziło wiele punktów swojej turystyki właśnie w tej lokalizacji. Wewnątrz hali możemy różnorodne targi, występy i pokazy, których harmonogram znajdziemy na miejskich stronach internetowych. Wystarczy, że wejdziemy na oficjalną stronę Hali Stulecia, aby zapoznać się z rozkładem zajęć.
Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Hala Stulecia została wpisana na listę zabytków UNESCO. To kolejny powód, dla którego powinniśmy odwiedzić ten przybytek. Organizacja powstała po to, aby jednoczyć pod swoim patronatem najważniejsze obiekty zabytkowe na całym świecie. Obiekty znajdujące się na liście UNESCO zasługują na szczególną uwagę oraz ochronę ze względu na ich wartość estetyczną, kulturową lub historyczną. Dzięki Hali Stulecia Wrocław może pochwalić się zabytkiem wpisanym właśnie na sławną listę UNESCO. Jeżeli interesuje was historia, koniecznie wpadnijcie tutaj podczas odwiedzin we Wrocławiu!
Nie musisz wyjeżdżać do Japonii, aby zapoznać się z orientalną kulturą – odwiedź Ogród Japoński we Wrocławiu!
Ogród ten znajdziemy w Parku Szczytnickim. Znajduje się on nieopodal Hali Stulecia, dlatego też możemy wybrać się na łączoną wycieczkę i zwiedzić ogród bezpośrednio po oględzinach Hali Stulecia. Jeżeli przepadacie za wystawnymi miejscami, które swoją estetyką potrafią onieśmielić człowieka, musicie koniecznie odwiedzić Ogród Japoński we Wrocławiu. W tej lokalizacji możemy zaznać przyjemności oglądania roślin oraz budowli typowych dla kultury znanej z dalekiego wschodu. Oprócz tego w tym miejscu mamy okazję zrelaksować się w ciszy i spokoju.
Ogród Japoński ma za sobą mnóstwo przejść i niedogodności. Dawno temu obiekt został zniszczony, a decyzja o odnowieniu przybytku zapadła dopiero na początku lat 90-tych. Odbudowa pochłonęła łącznie trzy lata ciężkiej pracy i mnóstwo funduszy, ponieważ miasto zainwestowało w pomoc specjalistów, którzy zostali ściągnięci prosto z Japonii. Nadzorowali odbudowę tego miejsca. Niestety miasto nie mogło nacieszyć się zbyt długo tym pięknym ogrodem, ponieważ niedługo po odbudowie miasto zmagało się z powodzią.
Dosłownie kilka tygodni po oficjalnym otwarciu tego ogrodu powódź zniszczyła większość roślinności i obiektów turystycznych, przez co ogród został ponownie zamknięty. Jednak miasto nie poddało się również tym razem. Postanowili odnowić ogród, dzięki czemu możemy go dziś odwiedzić i obejrzeć kawałek japońskiej kultury bez konieczności opuszczania naszego kraju. Kolejna odbudowa zakończyła się oficjalnym otwarciem ogrodu w październiku 1999 roku. Od tamtej pory możemy odwiedzić przybytek za każdym razem, gdy tylko znajdziemy się na terenie Wrocławia.
Oficjalnie pierwszą datą powstania tego ogrodu był 1909 rok. Niestety ten niezwykle ważny dla Wrocławia punkt turystyczny został zniszczony wielokrotnie w historii miasta. Na szczęście nie zapomnieliśmy o nim i został kilkukrotnie odbudowany. Podczas odbudowy roślin w ogrodzie, nad poprawnością czuwał sam Ikuia Nishikawa z Tokio, który jest cenionym w Japonii architektem krajobrazu.
Jeżeli chcecie zwiedzić Ogród Japoński, musicie nabyć bilety na terenie obiektu. Za darmo na teren obiektu wpuszczane są jedynie dzieci do 3 roku życia. Bilet ulgowy dla uczniów kosztuje zaledwie 4 złote. Można również nabyć bilety grupowe podczas zwiedzania obiektu z całą rodziną lub przyjaciółmi. Te kilka złotych z całą pewnością stanowi niewiele w obliczu fantastycznych atrakcji estetycznych, które ma do zaoferowania ogród. Dzięki niemu możecie poczuć się niczym za oceanem pomimo tego, że nie opuszczacie granic ojczyzny.
Odwiedzasz Wrocław? Koniecznie wpadnij do Hydropolis!
Hydropolis jest nietypową atrakcją, której możemy doświadczyć jedynie we Wrocławiu. Na czym dokładnie polega fenomen tego miejsca? Okazuje się, że jest to centrum będące obiektem wiedzy o wodzie. Tak, dosłownie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco na temat wody, możecie odwiedzić Hydropolis podczas odwiedzin we Wrocławiu. Dlaczego jednak mielibyśmy zdecydować się na taki nietypowy wypad? Być może właśnie dlatego, że stanowi nietypowy element atrakcji. Hydropolis jest świetną lokalizacją, którą możemy obrać za kolejny punkt podczas zwiedzania miasta. Jednak oprócz estetyki ma dodatkowo do zaoferowania sporą porcję wiedzy, którą możemy przyswoić podczas spaceru po wnętrzu tego centrum.
Wszystko wewnątrz Hydropolis zostało przygotowane w niezwykle nowoczesnym stylu. Lekcje odbywają się za pośrednictwem sprzętu multimedialnego. Warto zaznaczyć, że zbudowanie tego nietypowego miejsca zajęło ponad trzynaście lat. Producent postarał się o to, aby każdy element obiektu został dopracowany najlepiej jak to tylko możliwe.
Atrakcja ta może być ciekawym miejscem, aby dowiedzieć się paru rzeczy na temat życiodajnej cieczy, którą jest woda. Nie powinniśmy jednak ograniczać tego miejsca jedynie dla osób zainteresowanych wiedzą. Multimedialne atrakcje zwrócą uwagę wszystkich grup wiekowych. Możemy zabrać tutaj nasze dzieci w wieku nastoletnim, a nawet przedszkolnym. Zdaniem turystów Hydropolis jest atrakcją, która nadaje się dla każdego niezależnie od wieku i zainteresowań.
W Hydropolis wiedza zostaje podana nam w niezwykle prosty do przyswojenia sposób. Dlatego też nie powinniśmy traktować tego wypadu jako lekcji lub wykładu uczelnianego. Jest to fantastyczny sposób na rozrywkę. Na specjalnych ekranach multimedialnych zaobserwujemy, w jaki sposób powstaje para wodna oraz chmury. Inne miejsca wewnątrz Hydropolis opowiadają z kolei o historii inżynierii wodnej w mieście Wrocław. Informacje przekazywane podczas wypadu w Hydropolis uświadomią nam, jak istotna dla człowieka jest woda. Dzięki porządnej dawce wiedzy dowiemy się, z jakiego powodu nie moglibyśmy bez niej żyć. Uważamy, że naprawdę warto odwiedzić Hydropolis we Wrocławiu i dowiedzieć się czegoś nowego, ponieważ wszystkie atrakcje są tutaj przedstawiane w niezwykle obrazowy sposób.
Miejsce zostało przystosowane również dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym tych, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim.