Atrakcja w postaci geoparku
Leżąca u podnóża Gór Izerskich Krobica to maleńkie miasteczko, które kryje w sobie turystyczny skarb. Podziemna trasa zwiedzania, wciągające opowieści o górniczej przeszłości okolicy i intrygujące ekspozycje – to wszystko czeka na zwiedzających Geopark w Krobicy. Czy już tam byliście?
Wydobycie złóż kobaltu rozpoczęło się w XVIII wieku, a sztolnia Leopolda w Krobicy została założona dla wydobycia kobaltu w celu uzyskania niebieskiego barwnika z rud kobaltu. Dostępna wówczas technologia pozwoliła na zastosowanie nowych metod wydobywczych, takich jak strzelanie za pomocą materiałów wybuchowych i wykorzystanie drewnianych pomp wodnych do odprowadzania wody kopalnianej. Dzięki temu wody gruntowe nie stanowiły już przeszkody w wydobyciu.
Niestety, działalność górnicza w sztolni Leopolda została przerwana na początku XIX wieku. Zainteresowanie złożami izerskimi odżyło dopiero po II wojnie światowej, kiedy to niemieccy specjaliści rozpoczęli poszukiwania cyny i potencjalnej mineralizacji uranowej. Działalność górnicza w rejonie Gierczyna trwała do lat 50. i 60. XX wieku, a niektórzy twierdzą, że poszukiwania uranu trwały nadal.