Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

Gdy dochodzi do rozstania rodziców, to priorytetem jest utrzymanie dziecka. To obowiązek moralny jak również prawny. Zwykle jednak sprawy sądowe dotyczące alimentów wywołują mnóstwo emocji i są zarzewiem poważnych konfliktów. Wtedy przydaje się pomoc prawnika.

  1. Kiedy występuje obowiązek dostarczania środków utrzymania? 
  2. Obowiązek alimentacyjny rodziców dotyczy nie tylko ojca? 
  3. Kto pomaga w egzekwowaniu przyznanych alimentów? 
  4. Jakie jest zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych? 
  5. Kiedy możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego?
  6. Czy można starać się o obniżenie alimentów? 

Adwokat to pomóc nieoceniona. Dobry prawnik od alimentów w prostych słowach wyjaśni, co wiąże się z obowiązkiem alimentacyjnym i jakie potencjalnie rozwiązania są możliwe, szczególnie w tych skomplikowanych sprawach. Sprawdźmy więc, jakie korzyści zapewnia profesjonalna pomoc prawnika. 

Kiedy występuje obowiązek dostarczania środków utrzymania? 

Przepisy prawa rodzinnego bardzo jasno określają, że to na rodzicach spoczywa obowiązek dostarczania środków utrzymania na dzieci. Mówi o tym kodeks rodzinny i opiekuńczy, który wskazuje, że utrzymanie małoletniego dziecka, które nie może się samo samodzielnie utrzymać, spoczywa na rodzicach. Odnosi się to do wychowania, jak również środków utrzymania. 

Alimentacyjny obowiązek trwa do momentu, gdy dziecko osiągnie samodzielność, a więc chodzi o moment, gdy będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Innymi słowy, wejście w pełnoletniość nie oznacza jeszcze wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Może to więc być taka sytuacja, gdy dziecko jeszcze nie zarabia, ale nadal się uczy. Poza tym obowiązek przewiduje usprawiedliwione potrzeby dziecka, ale także majątkowe możliwości zobowiązanego rodzica. 

Obowiązek alimentacyjny rodziców dotyczy nie tylko ojca? 

W naszej kulturze wciąż panuje pewne przekonanie dosyć błędne, że utrzymanie i obowiązek alimentacyjny to obowiązek jedynie ojca dziecka. Prawo potraktuje jednak rodziców tak samo. Ojciec i matka są więc na równi rodzicami zobowiązanymi do tego, aby utrzymać dziecko. Naturalnie nie zawsze podział jest równy, ponieważ wynika z sytuacji życiowej konkretnego rodzica. Chodzi o możliwości zarobkowe, a także zakres własnych starań dotyczących wychowania dziecka. 

Gdy jeden z rodziców przeznacza więcej czasu na opiekę i wychowanie, to na drugim spoczywa dostarczanie świadczeń alimentacyjnych w stopniu wyższym. Każda sytuacja jednak jest analizowana indywidualnie i tu właśnie przydaje się prawnik pomagający wypracować optymalne rozwiązanie. 

Kto pomaga w egzekwowaniu przyznanych alimentów? 

Jeżeli sąd zasądzi alimenty i rodzic, który ma je płacić, tego unika, to wówczas pomaga komornik. Może wtedy dojść do zajęcia wynagrodzenia, rachunków bankowych albo innych składników majątku, co pozwala zwykle na skuteczne egzekwowanie przyznanych alimentów. 

Wówczas właśnie prawnik od alimentów jest wsparciem szczególnie istotnym. Adwokat zapewnia pomoc w przygotowaniu wniosku dotyczącego wszczęcia egzekucji. Prawnik pilnuje również tego, aby proces był sprawny i skuteczny. Niejednokrotnie adwokat wchodzi także w rolę negocjatora, dzięki czemu można zawrzeć ugodę, co zawsze jest najkorzystniejsze szczególnie dla dziecka. 

Jakie jest zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych? 

Gdy doszło już do postępowania o alimenty, to z różnych powodów sąd może podjąć decyzję o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych. W takiej sytuacji rodzic, który ma obowiązek płacić alimenty, musi zapewnić środki na utrzymanie, zanim wyrok będzie wydany. Jest to szczególnie zasadne, jeżeli małoletni jest w trudnej sytuacji materialnej, a więc jego potrzeby nie mogą czekać, zanim zakończy się sprawa. 

Zabezpieczenie alimentów to tymczasowy środek ochrony interesów dziecka. Aby tak się stało, należy w sądzie złożyć odpowiedni wniosek, w czym pomaga prawnik od alimentów. Wskazuje się wówczas możliwości finansowe zobowiązanego, a także szczególne potrzeby dziecka. 

Kiedy możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

Obowiązek alimentacyjny jest co prawda trwały, ale są sytuacje, gdy można wnioskować o to, aby był uchylony. Gdy dojdzie już do osiągnięcia niezależności i samodzielności finansowej, to wtedy możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego. 

W grę mogą wchodzić także inne okoliczności dotyczące np. bardzo dużej zmiany sytuacji życiowej rodzica, który jest zobowiązany do przekazywania alimentów. Powodem może być trudna sytuacja materialna, czy też zdrowotna. Gdyby uniemożliwiała ona właśnie ciągłość płacenia alimentów, to sąd może uchylić taki obowiązek. Niezbędne wówczas jest przedłożenie odpowiednich dowodów i w tej sytuacji zawsze niezbędna jest pomoc doświadczonego prawnika do zaspokajania potrzeb rodziny. 

Czy można starać się o obniżenie alimentów? 

To, że rodzice zostali zobowiązani do płacenia alimentów, nie oznacza, że nie można wnioskować o ich obniżenie. Jest to możliwe, gdyby zmieniła się sytuacja życiowa dziecka oraz majątkowe możliwości rodziców. Zawsze jednak obniżenie alimentów wymaga tego, aby wykazać, że wysokość świadczeń wcześniej ustalonych przekracza bieżące możliwości rodzica zobligowanego do płacenia. 

O obniżenie alimentów można się starać np. w sytuacji, gdy doszło do utraty pracy lub wynagrodzenie zostało obniżone. Inny powód to konieczność utrzymania kolejnego dziecka, co wiąże się z nowymi zobowiązaniami finansowymi. To są właśnie sytuacje, gdy bardzo przydaje się wsparcie adwokata w sprawach alimentacyjnych. Prawnik doskonale wie, jak przygotować wniosek i przedstawić w sądzie przekonujące argumenty w sprawie majątkowych możliwości zobowiązanego.

Jeśli chodzi o alimenty, Wrocław zapewnia doświadczonych prawników z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej dostępnej pod adresem kancelariaea.pl. Można dowiedzieć się wiele w sprawie świadczeń alimentacyjnych względem dziecka czy jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny rodziców w sprawie zaspokajania potrzeb rodziny.