Ogromny przekręt ze złotem – chodziło o grube miliony
Dokładnie pięć osób we Wrocławiu zostało oskarżonych ze względu na branie udziału w przekręcie finansowym. Dotyczył on metalu szlachetnego, którym jest złoto. Oszustwo opiewało na kwotę milionów złotych. Członkowie grupy przestępczej działali, wyłudzając VAT. Uchwyceni członkowie przestępczej grupy zostaną wkrótce postawieni przed oblicze wrocławskiego sądu. Odpowiedzą za defraudacje i wyłudzanie pieniędzy za pośrednictwem złotych kruszców. Ostatnio dowiedzieliśmy się również o pomyśle na nowy projekt ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem zwrot VATu miałby potrwać jedynie 3 dni.
Wspomniana przez nas grupa przestępcza zajmowała się sprowadzaniem sztabek złota do naszego kraju. Przetwarzali te sztabki na granulat ze złota. Robili to potajemnie, aby następnie wyłudzić VAT. Wyłudzali wielomilionowe kwoty za pośrednictwem podatku, który w rzeczywistości im się nie należał. Regionalna prokuratura zebrała dowody związane ze sprawą i oskarżyli aż 5 osób o nielegalne wyłudzanie zwrotu podatków. Akt oskarżenia przeciwko członkom tej grupy przestępczej wkrótce zostanie przedstawiony w jednym z sądów znajdujących się we Wrocławiu.
Na czym dokładnie polega przestępstwo, które prokuratura zarzuciła grupie przestępczej?
Grupa przestępcza opracowała sposób na przekręt, który realizowali za pośrednictwem złota. Stworzyli karuzelowy obrót złotem. Zamawiali sztabki, które następnie przetapiali na granulat. Tworzyli również faktury, które nie pokrywały się z prawdziwą naturą ich inwestycji. Oskarżeni zostali objęci oskarżeniem nie tylko o fałszowanie wystawianych faktur. Odpowiedzą również za nielegalne metody obrotu metalami szlachetnymi. Rachunki związane z kruszcami wystawiali na poczet konta firmowego, a następnie transferowali je poza firmę.
W ten sposób zatuszowali szczegóły niektórych transakcji, co miało za zadanie utrudnić udaremnienie ich wyłudzeń. Pochodzenie środków pieniężnych zostało wówczas utrudnione. Uszczuplali w ten sposób kwoty podatków, które należały się dla państwa z tytułu obrotu metalami szlachetnymi. W toku śledztwa udało się ustalić, że spółka odpowiedzialni za przestępstwo podatkowe, sprowadzała sztaby złota spoza granic Unii Europejskiej. Robili to mniej więcej dekadę temu.
W jaki sposób przebiegało przestępstwo?
Sprzedaż złota inwestycyjnego na zasadach transgranicznych jest zwolnione z podatku na terenie Unii Europejskiej. W ten sposób udało się im chwilowo ominąć płacenia podatków. Spółka nie informowała o zakupie złota inwestycyjnego za granicą. W ten sposób ukrywali pochodzenia złota inwestycyjnego i zyskiwali na zmniejszonych należnościach podatkowych. Ich następnym krokiem było przerobienie zakupionych wcześniej sztabek na granulat za pośrednictwem przetopienia. W ten sposób zyskiwali produkt, który jest obciążony 23% VATem.
Następnym krokiem była sprzedaż tego granulatu w cenie brutto wraz z obciążeniem kwoty VAT. Do urzędu skarbowe wpływały fałszywe oświadczenia, które sugerowały, że transakcje przebiegały zgodnie z prawem podatkowym. Z kolei granulat był sprzedawany o wiele drożej firmom, które skupowały go w celach produkcyjnych. Firmy tworzyły z niego sztaby i inne produkty inwestycyjne. Sprzedawali granulat jako złoto nabyte na terenie państwa. W rzeczywistości skupili je poza terenem Unii. Niesłusznie naliczany obniżony podatek poskutkował uszczupleniem skarbu państwa o ponad 75 milionów złotych.