Rynek pracy – Wrocław 2021
Wrocław jest jednym z miast o największych dochodach w Polsce. Czy dobry stan gospodarki w regionie oznacza, że mieszkańcy Wrocławia nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia? Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na wrocławskim rynku pracy.
Praca Wrocław – sytuacja na wrocławskim rynku pracy w 2021 roku
Informacje o aktualnej sytuacji na wrocławskim rynku pracy cyklicznie prezentują zarówno Urząd Statystyczny, jak i Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Z danych wynika, że na koniec września 2021 r.:
- Stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim wynosiła 5,0 proc., a we Wrocławiu przyjęła jeszcze niższą wartość – zaledwie 2,3 proc. Jeżeli spojrzeć na wyniki ze wcześniejszych miesięcy, widoczny jest trend spadkowy.
- 62 242 osoby zostały zarejestrowane jako bezrobotne w ewidencji powiatowych urzędów pracy działających na terenie województwa dolnośląskiego. To o ponad 6500 osób mniej niż pod koniec września 2020 r.
To dobre informacje dla osób, które interesuje praca. Wrocław jest miastem z niskim bezrobociem – znalezienie atrakcyjnej oferty zatrudnienia nie powinno stanowić dużej trudności.
Oferty pracy Wrocław – jakie wynagrodzenie proponują pracodawcy?
Niska stopa bezrobocia może zachęcać do poszukiwania posady na terenie stolicy województwa dolnośląskiego. Ile można zarobić, podejmują pracę we Wrocławiu lub w jednym z pozostałych miast regionu?
Jak podaje Urząd Statystyczny we Wrocławiu, pod koniec września 2021 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5984,39 zł. We Wrocławiu było wyższe – 6398,91 zł. Jednak zarobić można jeszcze więcej – wystarczy spojrzeć na oferty pracy. Wrocław jest tak obszernym rynkiem zatrudnienia, że poszukiwani są na nim pracownicy z rozmaitym wykształceniem i doświadczeniem. Specjaliści, zwłaszcza z branży IT, mogą liczyć na dużo więcej, niż wskazują przytoczone kwoty.
Ogłoszenia pracy Wrocław – gdzie warto szukać ofert pracy?
Jednym z głównych miejsc, w których publikowane są ogłoszenia o pracę, są serwisy ogłoszeniowe. Biorąc pod uwagę zasięg, dzielą się one na ogólnopolskie (np. https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l.) i lokalne. Te pierwsze są popularniejsze i chętnie odwiedzane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.
Gdzie jeszcze – poza serwisami ogłoszeniowymi – można znaleźć ogłoszenia pracy? Wrocław to miasto, w którym funkcjonuje urząd pracy. Zatrudnieni tam doradcy dysponują własną bazą ogłoszeń, zapewniają też wsparcie w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, w tym CV czy listu motywacyjnego.
Absolwenci wrocławskich uczelni wyższych powinni pamiętać o odbywających się corocznie Akademickich Targach Pracy. W 2021 r. przyjęły one format spotkań i rozmów online, ale w przyszłym roku prawdopodobnie powrócą do stałej formuły.
W jakich zawodach brakuje pracowników we Wrocławiu?
Gdzie szukać pracy we Wrocławiu? Przedsiębiorstw zgłaszających zapotrzebowanie na pracowników jest wiele. W bieżącym roku na terenie województwa dolnośląskiego poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i pracownicy fizyczni. Zatrudniają branże:
- Poszukiwani są m.in. administratorzy stron internetowych, programiści i projektanci baz danych.
- Medyczna i opiekuńcza. Na rynku można zaobserwować niedobór pielęgniarek, położnych oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.
- Firmy zatrudniają inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych i robotników budowlanych.
Mimo pandemii COVID-19 odradza się także turystyczna część miasta. Otwierające się ponownie restauracje, kawiarnie i hotele poszukują m.in. cukierników, pomocy kuchennych, sprzątaczek i pokojowych.