Planowane zmiany w podziale administracyjnym Wrocławia – redukcja osiedli i zmiana granic
Na arenie publicznej zaczęło pojawiać się pytanie o przyszły kształt podziału administracyjnego Wrocławia. Istnieje wstępna sugestia, która zasługuje na uwagę. Proponuje ona nie tylko zespolenie mniejszych jednostek mieszkalnych z większymi, ale również istotną modyfikację granic niektórych z nich.
Aktualny układ osiedli we Wrocławiu, który zastąpił poprzednie dzielnice, wywodzi się z roku 1991, kiedy to wprowadzono nowy podział. Obecnie jest ich dokładnie 48. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez grupę ekspercką zajmującą się reformą jednostek pomocniczych, liczba ta mogłaby zostać skrócona do 37, jeśli tylko projekt zostanie przyjęty i wprowadzony w życie.
Sławomir Czerwiński, członek wspomnianej grupy ds. Reformy jednostek pomocniczych oraz radny miejski Wrocławia, postrzega te zmiany jako naturalną konsekwencję rozwoju miasta. Wskazał na dwie główne przyczyny: ekspansję urbanistyczną Wrocławia przez ostatnie lata oraz wzrost demograficzny.
Grupa ekspercka uważa, że obecne linie granic osiedli są nieaktualne i przestarzałe. Wielu z nich zostało podzielonych na siłę, na przykład przez sieć dróg. Nowy układ ma za zadanie poprawić równowagę pomiędzy osiedlami w kontekście liczby mieszkańców.
Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia ostrzega jednak, że obecna forma projektu może ulec znacznym zmianom. Zaleca, aby nie przywiązywać się zbyt mocno do aktualnej wersji. Podkreśla jednak, że istniejący podział Wrocławia na osiedla, trwający już ponad 35 lat, wymaga aktualizacji ze względu na swoje wyraźne starzenie się.