Klasztorny cmentarz we Wrocławiu – spoczynek w cieniu rzeźbionych nagrobków
Pod osłoną klasztoru franciszkanów na Karłowicach we Wrocławiu, znajduje się nieczynny na co dzień cmentarz. To miejsce wypoczynku głównie duchownych, ale także dwóch żołnierzy i jednej kobiety – Johannę Luise Mertę. Niezwykłość tego miejsca podkreślają unikalne, ręcznie wykonane nagrobki, które są wiernym odzwierciedleniem życia pochowanych tam osób. Centralne miejsce na nekropolii zajmuje pomnik, który jest hołdem dla zakonników poległych w czasie obu wojen światowych. Cmentarz otwiera swoje bramy jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak oktawa Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie czy Wielkanoc.
Cmentarz usytuowany w pobliżu klasztoru franciszkanów na Karłowicach to małe, ale pełne charakteru miejsce. Przeznaczone jest przede wszystkim na miejsce wiecznego spoczynku duchownych i zakonników, choć znajdują się tu również groby dwóch żołnierzy oraz Johanney Luise Merty. Zarezerwowany tylko dla wybranych, nekropolia zachwyca swymi oryginalnymi rzeźbionymi nagrobkami i niezrównanym klimatem, który tworzy połączenie sztuki sakralnej i historii minionych epok.
Serce cmentarza stanowi pomnik przedstawiający postać św. Franciszka z ciałem młodego żołnierza. To dzieło brata Ferdynanda Kempe z 1925 roku, jest hołdem dla poległych zakonników z czasów I wojny światowej. Na monolitycznych ścianach pomnika wyryte są nazwiska braci zakonnych, którzy podczas wojen światowych służyli jako sanitariusze i zginęli na polu bitwy. Każdy z nagrobków znajdujących się na tym cmentarzu niesie indywidualne przesłanie, odzwierciedlające charakter lub osiągnięcia zmarłego.