Unieważnienie umowy kredytu we frankach – na czym polega? Kiedy jest możliwe?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach – na czym polega? Kiedy jest możliwe?

Umowa kredytu we frankach może być unieważniona. Warto wiedzieć jakie są wady i zalety takiego rozwiązania i kiedy jest ono możliwe.

Na czym polega unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Kredyty frankowe lata temu wydawały się najkorzystniejszą opcją. Skorzystało z nich bardzo wiele osób. Zmiana kursu franka szwajcarskiego sprawiła, że kredyt dla niektórych osób stał się poważnym problemem finansowym. Różne są możliwości wyjścia z tej sytuacji, przydaje się tu kancelaria frankowa. Prawnicy, specjalizujący się w tego typu sprawach, mogą nie tylko reprezentować w czasie negocjowania ugody czy w postępowaniu przed sądem, ale też przede wszystkim – doradzą, czy w konkretnej sprawie unieważnienie umowy kredytu jest w ogóle możliwe. Na czym to unieważnienie polega? Można je przeprowadzić zarówno w przypadku kredytu indeksowanego jak i denominowanego. Oznacza ono, że umowę traktuje się jak nigdy niezawartą. Prowadzi to do konieczności rozliczenia wzajemnych świadczeń – bank musi oddać wszystkie wpłaty, a kredytobiorca nie spłaca dalszej części umowy, jednocześnie oddając kapitał otrzymany od banku. Często zdarza się tak, że bank musi wręcz oddać nadpłacony kredyt, jeśli przed unieważnieniem umowy był on spłacany przez wiele lat.

Kiedy można ubiegać się o unieważnienie kredytu?

Żeby ubiegać się o unieważnienie kredytu, należy stwierdzić występowanie w umowie klauzul abuzywnych. To właśnie te klauzule sąd może usunąć z umowy, jako sprzeczne z prawem, to z kolei spowodować może niewykonalność umowy, co prowadzi do stwierdzenia nieważności dokumentu. Umowę unieważnić można zarówno w czasie jej trwania jak i już po spłacie kredytu. Żeby ubiegać się o unieważnienie należy przede wszystkim zacząć od reklamacji w banku, w którym zaciągnięto kredyt.

Czy warto ubiegać się o unieważnienie kredytu?

Dzięki aktualnemu orzecznictwu, bank nie ma prawa dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, ponieważ byłoby to czerpaniem korzyści ze stosowania klauzul abuzywnych. Co więcej, po unieważnieniu, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu, odzyskuje spłaty już uiszczone, może też wykreślić hipotekę z księgi wieczystej. Jest więc wiele korzyści takiego załatwienia sprawy. Z drugiej jednak strony, warto pamiętać o tym, że postępowanie o unieważnienie kredytu może długo trwać i w tym czasie obowiązują wszystkie postanowienia umowne. Środki finansowe będą więc musiały pokryć nie tylko raty kredytu, ale i koszt postępowania. Dobrze jest też mieć na uwadze, że sprawa najprawdopodobniej przejdzie przez więcej niż jedną instancję i zadbać o odpowiednią opiekę prawną – kancelarii frankowej. Jeszcze jednym ryzykiem, o którym dobrze jest pamiętać jest możliwość skorzystania przez bank z zarzutu zatrzymania. Konsekwencje są takie, że występuje konieczność zabezpieczenia środków na zwrot bankowi kwoty kredytu, jeszcze przed tym jak do kredytobiorcy wpłyną uiszczone przez niego spłaty. Mając na uwadze ryzyka jak i korzyści, które można osiągnąć, warto przedyskutować sprawę z prawnikiem, który oceni szanse powodzenia przed sądem i będzie nas reprezentować.