Przygotowania do otwarcia unikalnej wystawy "Świątynia Baśni" w BWA Wrocław Główny
Ostatnie etapy przygotowań do inauguracji kolektywnej ekspozycji zatytułowanej „Świątynia Baśni” w galerii BWA Wrocław Główny są obecnie realizowane. Ta oryginalna propozycja wystawiennicza ma nawiązywać do nieistniejącej już Sagenhalle, której początki sięgają roku 1903 i znajdowała się ona w Szklarskiej Porębie. Otwarcie wystawy nastąpi 11 października, a w ramach uroczystości odbędzie się wernisaż oraz koncert grupy Zaumne. Dopełnieniem wydarzenia będzie kuratorskie oprowadzanie z udziałem twórców, planowane na następny dzień. Ekspozycję, stworzoną na podobieństwo baśniowego świata, będzie można oglądać aż do 26 stycznia 2025 roku.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów, centralną postacią wystawy jest Duch Gór – tajemnicza figura pochodząca z folkloru sudeckiego. Dzieła prezentowane na wystawie, wykonane w różnych technikach, mają na celu podkreślenie znaczenia wyobraźni w kontekście współczesnych kryzysów. Twórcy podkreślają, że w obecnym świecie potrzebujemy baśni, które są napisane na nowo.
Sagenhalle, znana też jako Hala Baśni, to już nieistniejąca, malownicza drewniana konstrukcja. Powstała ona w Szklarskiej Porębie dzięki Hermanowi Hendrichowi – niemieckiemu malarzowi i jednemu z założycieli Berlińskiej Secesji. Zafascynowany Karkonoszami artysta zorganizował tam małe „muzeum” poświęcone historii Ducha Gór (nazywanego także Liczyrzepą lub Karkonoszem). W Hali Baśni Hendrich prezentował imponujące formatem ekspresyjne pejzaże, ukazujące surowość i potęgę natury górskich krajobrazów.