Wrocław w stanie gotowości na nadchodzącą falę kulminacyjną – mobilizacja sił w celu zabezpieczenia miasta

Wrocław w stanie gotowości na nadchodzącą falę kulminacyjną – mobilizacja sił w celu zabezpieczenia miasta

Wrocław broni się przed nadciągającą falą kulminacyjną, mobilizując służby, ochotników oraz harcerzy do budowania zabezpieczeń z worków piasku. Prace te mają na celu ochronę nieruchomości przed zalaniem. Fala, której wysokość ma osiągnąć około 6,5 metra, przewidywana jest do dotarcia we Wrocławiu w najbliższy czwartek. Prognozy zmieniają się dynamicznie – początkowo szacowano, że fala nadejdzie późnym popołudniem, ale teraz wydaje się możliwe, że pojawi się już w nocy z 18 na 19 września.

Miasto Wrocław jest kluczowym punktem tej powodziowej bitwy. Jeśli obrona miasta okaże się skuteczna, cały personel wolontariuszy i sił ratowniczych będzie mógł przenieść swoje działania do obszarów położonych wyżej na rzece Odrze.

Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez Urząd Miasta, pierwsze podtopienia miały miejsce w dzielnicy Marszowice, gdzie nocne prace służb i ochotników zaowocowały dodatkowymi 2 kilometrami umocnień. Marszowice, leżące na dalekich północno-zachodnich obrzeżach miasta, są jednym z pierwszych obszarów Wrocławia, które ucierpiały od powodzi. Podobne skutki zanotowano również w sąsiedniej dzielnicy Stabłowice, gdzie zalane zostały działki ogrodowe oraz niektóre ulice.

Wrocław stanął twarzą w twarz z powodziowym oblężeniem, mobilizując siły w różnych częściach miasta do odparcia fali kulminacyjnej. Zgodnie z przekazywanymi przez służby prasowe miasta i prezydenta informacjami, wojsko wraz z ochotnikami i harcerzami wzmacnia wały przeciwpowodziowe w kluczowych miejscach. Symbolem tych starań jest drugi dzień ciężkiej pracy przy umocnieniu terenów Ogrodu Zoologicznego. Również budynki Uniwersytetu Wrocławskiego zostały podobnie zabezpieczone.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że od 18 września do 23 września 2024 roku do godziny 24:00 mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z parkingów typu „Parkuj i jedź”, aby ochronić swoje pojazdy przed powodzią. Obejmie to 13 lokalizacji, a także część parkingów na Tarczyński Arena i parking sklepu Leroy Merlin.