Program Aktywny Maluch: ponad 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dzięki inwestycji o wartości 6,5 mld zł

Program Aktywny Maluch: ponad 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dzięki inwestycji o wartości 6,5 mld zł

Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas dzisiejszego spotkania we Wrocławiu, podjęła temat kreowania ponad 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Plan ten ma być realizowany dzięki środkom z Krajowego Programu Operacyjnego, jakie zostaną przeznaczone na program zatytułowany „Aktywny Maluch”. Całkowita alokacja finansowa na ten cel wynosi 6,5 miliarda złotych.

Pani Gajewska spotkała się we wspomnianym mieście z Moniką Wielichowską, wicemarszałkiem Sejmu. Ponadto dołączyli do nich samorządowcy z Dolnego Śląska. Celem spotkania, które odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, była dyskusja na temat implementacji dwóch kluczowych programów rządowych – „Aktywny Maluch” oraz „Aktywny Rodzic”.

Aleksandra Gajewska zajmująca stanowisko wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zauważyła, że planowany budżet na politykę społeczną w 2025 roku osiągnie rekordowy poziom i wyniesie 170 miliardów złotych.

Gajewska podkreśliła, że liczba dostępnych miejsc w żłobkach planowana jest do zwiększenia dzięki nowo stworzonemu programowi „Aktywny Maluch”. Dla realizacji tego zamierzenia przewidziano ponad 6,5 miliarda złotych, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 100 tysięcy miejsc żłobkowych. Zgłoszenia do uczestniczenia w programie będą przyjmowane do 30 września.

Wiceministra przekazała również informację, że rządowe programy mają na celu wspierać rodziców po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W ramach pierwszego świadczenia – „aktywni rodzice w pracy”, popularnie zwane „babciowe”, rodzic otrzyma 1500 złotych miesięcznie na przestrzeni dwóch lat – od 12. do końca 35. miesiąca życia dziecka. Drugie świadczenie – „aktywnie w żłobku” – skierowane będzie do rodziców dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystających z usług dziennego opiekuna. Wsparcie w ramach tego świadczenia wyniesie do 1500 złotych miesięcznie na dziecko.