Remont Placu Powstańców Śląskich: Wrocław ogłasza przetarg na rewitalizację

Remont Placu Powstańców Śląskich: Wrocław ogłasza przetarg na rewitalizację

Wrocławskie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) ogłosił plany na gruntowną przebudowę historycznego Placu Powstańców Śląskich. Według przedstawicieli ZDiUM, został rozstrzygnięty przetarg na projekt przebudowy tego miejsca. W ramach tych zmian, przewidziane jest zachowanie brukowanej nawierzchni ronda, która będzie starannie ułożona ponownie. Nie ominą one również malowniczego skweru usytuowanego w samym centrum placu.

Zlokalizowany w południowej części Wrocławia, Plac Powstańców Śląskich to okrągły plac z niewielkim parkiem w środku. Położony jest on na linii ulicy Powstańców Śląskich, prowadzącej z centrum miasta na południe i południowy zachód, kierującej do węzła autostradowego A4 w Bielanach Wrocławskich oraz Świdnicy. W 1880 roku, architekci Ferdinand Alexander Kaumann oraz August Hoffman zaprojektowali ten plac, lecz jego realizacja nastąpiła dopiero piętnaście lat później, w 1895 roku. Teraz czeka go kolejne przemiany.

ZDiUM poinformowało, że przetarg na stworzenie dokumentacji projektowej dla nowego wyglądu Placu Powstańców Śląskich został już ogłoszony. Zadanie to obejmie uwzględnienie potrzeb różnych grup użytkowników placu, w tym kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych oraz rowerzystów.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, zaznacza, że głównym celem tych zmian jest poprawa komfortu jazdy dla kierowców, a ponadto rewitalizacja miejskiego skweru – małego parku umieszczonego wewnątrz ronda. To charakterystyczne miejsce powstało pod koniec XIX wieku i jest często przemierzane przez kierowców przyjeżdżających do Wrocławia od strony południowej, na przykład z autostrady A4. Mimo zmieniającej się okolicy, Plac Powstańców Śląskich wciąż zachowuje swoje historyczne charakterystyki.

Prezydent Wrocławia dodał również, że po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ze względu na historyczne kamienice otaczające rondo, zostanie zachowana historyczna nawierzchnia. Niemniej jednak, nierówna kostka brukowa pochodząca z czasów niemieckich zostanie zamieniona na nowe, równo ułożone granitowe bloki, dodając tym samym nowoczesności, nie zapominając o historii tego miejsca.