"Drzemkologia stosowana" – nowy, unikalny przedmiot na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu pojawił się nowatorski kierunek naukowy, zwany „drzemkologia stosowana”. To fakultatywne zainteresowanie zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o przyszłych lekarzach i ma na celu przeprowadzenie badań naukowych podczas snu uczestników. Ale na czym dokładnie polega ta drzemkologia?
Ten nietypowy, lecz intrygujący przedmiot na Wydziale Lekarskim Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jest dziełem dr Marii Kmita, która jest również wykładowcą w tej instytucji. „Drzemkologia stosowana”, jak sugeruje sama nazwa, koncentruje się na badaniu procesu spania.
Podczas zajęć na tym innowacyjnym kierunku, studenci będą zachęcani do spania. Weźmie to formę bardzo praktyczną – będą przynosili swoje śpiwory, układali je na podłodze sali wykładowej i po prostu spali. Tak przynajmniej opisuje to dr Maria Kmita.
Jednak nie będzie to typowo narzucone spanie. Zajęcia będą różnorodne i obejmować będą różne metody snu: przy akompaniamencie muzyki klasycznej, po spożyciu napoju kofeinowego, czy nawet po wykorzystaniu technik wizualizacji, takich jak wyobrażanie sobie leżenia na tropikalnej plaży przy szumie fal. „Naszym celem jest zrozumienie różnych sposobów wprowadzania się w stan drzemki, a następnie analiza ich wpływu na nasze organizmy”, mówi dr Maria Kmita.