Ożywienie historii: Barokowe gabloty powracają na Zamek Książ
Stare, mające ponad 300 lat, barokowe gabloty zostaną przywrócone na Zamek Książ w Wałbrzychu. Te szklane szafy zostały wywiezione z dawnej rezydencji rodziny Hochbergów prawie osiemdziesiąt lat temu – po zakończeniu II wojny światowej. Od tego czasu przez wiele dekad znajdowały się one przechowywane w piwnicach Pałacu w Rogalinie.
Anna Żabska, prezes Zamku Książ, podkreśla wyjątkowość tej historycznej chwili. Współpraca z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu umożliwiła powrót oryginalnych, bogato zdobionych barokowych gablot o trzysetletnim rodowodzie. Jej zdaniem, to prawdziwy cud, że te niezwykłe dzieła przetrwały do współczesności, biorąc pod uwagę losy zamku oraz jego wystroju podczas II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu.
Te niezwykłe barokowe szafy zostały stworzone po roku 1722 na specjalne zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Przez całe 160 lat znajdowały się one na parterze barokowego skrzydła Książa, gdzie hrabia umieścił swój słynny w całej Europie gabinet sztuki (Kunstkabinett). W tych przeszklonych, ozdobionych czerwonym i złotym lakierem szafach przechowywane były zbiory monet, muszli, kamieni, kryształów i minerałów, w tym wartościowy kamień Poppei, żony Nerona oraz imponujący hiszpański topaz.