Najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu

Rynek główny jest sercem Wrocławia. Ta atrakcja przyciąga turystów zarówno w dzień, jak i w nocy. Spotkamy tam mnóstwo osób, nawet przechadzając się późną porą, co sprawia, że miejsce ma niezwykły klimat. Sam rynek jest lokalizacją, która doprowadzi nas także do innych ciekawych atrakcji turystycznych. Nieopodal znajdziemy ratusz, w którym mieści się aktualnie muzeum sztuki mieszczańskiej.

Na samym rynku znajdziemy także odwzorowanie nieco średniowiecznej estetyki. We wschodniej części stoi pręgierz. Został odwzorowany na średniowiecznym egzemplarzu. Z kolei po zachodniej stronie znajdziemy coś dla fanów literatury. Pomnik Aleksandra Fredro, z którym każdy turysta chętnie zrobi sobie zdjęcie.

Przepiękny rynek wrocławski, chociaż dziś otoczony wieloma kamienicami, duchem pamięta jeszcze czasy XIII wieku. Warto również wspomnieć o tym, że rynek we Wrocławiu jest trzecim co do wielkości rynkiem w całej Polsce. Oznacza to, że jest również jednym z największych zabytków średniowiecznych. Pomimo tego, że w niektórych miejscach tej lokalizacji możemy wyczuć prawdziwego ducha średniowiecza, nie oznacza to, że na wrocławskim rynku zabraknie nowoczesnych atrakcji. Znajdziemy tam puby, kasyno, kafejki, restauracje i kilka innych atrakcji turystycznych.

Miejsce to jest odwiedzane przez turystów dosłownie z całej Europy, dlatego też miasto dobrze przygotowało się na to, aby zapewnić przyjezdnym wiele atrakcji. Ta okolica Wrocławia została odnowiona ponad 20 lat temu. Kiedy odwiedzicie wrocławskie stare miasto, zdacie sobie sprawę z tego, że estetyką dorównuje ono okolicom Warszawy, Poznania, czy też popularnych okolic starego miasta w Krakowie.

Sercem wrocławskiego rynku jest stary ratusz. Stanowi on symbol Wrocławia i został uznany za jedną z najpiękniejszych budowli stworzoną w stylu gotyckim. Kiedy będziecie na miejscu, koniecznie zejdźcie nieco niżej, aby odwiedzić Piwnicę Świdnicką. Znajdziecie tam najstarszą restaurację w całej Europie, która funkcjonuje do dziś. Można tam nie tylko nasycić żołądek, ale także skosztować miodów pitnych, które stanowiły największą specjalność w średniowiecznej Polsce.

Fontanna – tutaj turyści mogą się ochłodzić

 

Kolejnym elementem wrocławskiego rynku, którego nie możemy przeoczyć, gdy zaczniemy zwiedzać miasto, jest fontanna znajdująca się na terenie rynku. Fontanna imponuje swoją prezencją, ponieważ została w pełni zbudowana ze szklanych płyt. Stanowi dziś atrakcję turystyczną, która cieszy się popularnością w sezonie letnim, ponieważ można się przy niej nieco ochłodzić.

Kilka słów o kamienicach otaczających wrocławski rynek

Dla niektórych turystów, którzy postanowili odwiedzić Wrocław po raz pierwszy w życiu, sporym zaskoczeniem może być to, że znajdujące się nieopodal rynku kamieniczki przyciągają uwagę wielu odwiedzających. W jednej z kamienic możemy odwiedzić historyczne muzeum sztuki. Jednak nie jest to sztuka, której moglibyśmy się spodziewać, ponieważ jest to Muzeum Sztuki Medalierskiej. Znajdziemy tam nowinki dotyczące medali, orderów i tym podobnych akcesoriów. W okolicy odbywają się liczne imprezy oraz wydarzenia okolicznościowe. Różnorodne koncerty oraz wystawy są w tym obrębie organizowane niemal przez cały rok kalendarzowy.

Barokowy Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego – kolejny z zabytków polskiej architektury

Uniwersytet jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej charakterystycznych miejsc w całym Wrocławiu. Początkowo ten zabytkowy budynek w roku 1646 był po prostu szkołą. Z czasem kolegium jezuitów zainteresowało się rozwojem tego miejsca. Uzyskali od ówczesnego cesarza zgodę na budowę dodatkowego gmachu obok istniejącego budynku. Prace budowlane rozpoczęły się jednak dopiero w 1728 roku. Oczywiście od tamtej pory budynek Uniwersytetu przeszedł wiele remontów oraz transformacji, jednak w hołdzie dla jego wartości historycznej podczas odrestaurowania miasto zawsze starało się zachować jego pierwotny wygląd. Najważniejszym elementem jest wieża matematyczna, na której widnieją cztery posągi. Stanowią one symbolikę czterech filarów nauki, czyli Teologii, Filozofii, Prawa, Medycyny.

Jak wygląda wnętrze zabytkowego uniwersytetu?

Wnętrze uniwersytetu zostało ozdobione na różnorodne sposoby. Spotkamy tam między innymi zapierające dech w piersiach posągi cesarzy. Byli oni pierwotnymi inwestorami, którzy sfinansowali budowę Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiele osób uważa, że wnętrze tego budynku doskonale oddaje klimat barokowy. Prawdopodobnie właśnie we Wrocławiu mamy okazję odwiedzić jeden z najlepiej zachowanych budynków barokowych w całej Europie. Do ciekawych elementów wnętrza należy także ogromna sala muzyczna oraz ozdobne schody.

Wrocławskie Afrykarium – czyli atrakcja przypominająca biblijną Arkę Noego

Afrykarium Wrocławskie jest częścią większego kompleksu. Należy do jednej z atrakcji ZOO znajdującego się we Wrocławiu. To niezwykle popularne miejsce przyciąga uwagę wielu turystów z całej Europy. Chociaż Afrykarium jest domem dla wielu zwierząt (łącznie ponad pięciu tysięcy gatunków), głównie napotkamy tam ryby. Mimo wszystko nie zabraknie także wielu egzotycznych gatunków. W tym ptaków z Afryki, hipopotamów, pingwinów, krokodyli. To jedyna taka atrakcja w całej Polsce, gdzie twórcy dołożyli wszelkich starań co do tego, aby odwzorować faunę kontynentu afrykańskiego. Pracownicy musieli włożyć w to całe serce, ponieważ świetnie spisali się podczas odwzorowywania klimatu pustyni, czy też dżungli na terenach Kongo.

W Afrykarium Wrocławskim odwzorowano aż pięć różnych ekosystemów występujących w Afryce

Ze względu na to, że we Wrocławskim Afrykarium znajdziemy zwierzęta pochodzące z różnych ekosystemów przyrodniczych, opiekunowie musieli przygotować dla nich odpowiednie warunki. Dla ułatwienia tego zadania cały obiekt jest podzielony na różnorodne strefy odzwierciedlające faunę i florę. Prawdopodobnie najciekawsze i z całą pewnością największe jest odzwierciedlenie Morza Czerwonego. Jeżeli chcecie zaznać odrobiny Afryki bez konieczności opuszczania naszego kraju, koniecznie zajrzyjcie do tej części afrykarium. Znajduje się tam rafa koralowa i kilkadziesiąt gatunków ryb. Jednak żadna z tych ryb nie przyciąga tak wiele uwagi, co pingwiny pustynne przyciągające wzrok turystów.

Warto również odwiedzić część afrykarium, która odzwierciedla wschodnią część kontynentu. Żyją tam ryby charakterystyczne dla wielkich jezior tektonicznych, hipopotamy, antylopy i kilka innych egzotycznych gatunków.

Jeżeli macie klaustrofobię, musicie podejść z dużą ostrożnością do kolejnego elementu afrykarium, którym jest kanał mozambicki. W rzeczywistości jest to tunel o długości osiemnastu metrów. Ma on za zadanie stworzyć imersję, która podpowie naszemu umysłowi, że znajdujemy się pod wodą. Za grubą szybą znajdują się różnorodne zwierzęta wodne, które możemy oglądać podczas spaceru. Zaobserwujemy tam obecność pingwinów, żółwi morskich, rekinów oraz płaszczek.

Kolejnym ekosystemem, który możemy zwiedzić w tym miejscu, jest wybrzeże szkieletów. W tym miejscu zbiera się największa ilość turystów odwiedzających Wrocławskie Afrykarium. Możemy tam zaobserwować pingwiny, meduzy, ptaki i mnóstwo różnorodnych gatunków ryb charakterystycznych dla wybrzeża oceanu.

Ostatni ekosystem znacznie różni się od pozostałych, ponieważ odzwierciedla faunę i florę dżungli, która znajduje się w okolicy Kongo. Na tym wybiegu możemy podziwiać majestatyczne krokodyle i manaty. Z kolei na wyższych poziomach nie zabraknie egzotycznych ptaków.

Cały kompleks afrykarium ma niebotyczne rozmiary. Wszystkie ekosystemy znajdujące się w tym ZOO zajmują ponad 1,5 hektara. Jest tam kilkanaście basenów, różne wybiegi i miejsca odzwierciedlające legowiska ptaków. Wyliczono, że afrykarium jest na ten moment domem dla ponad pięciu tysięcy gatunków zwierząt.

Cena biletu do Wrocławskiego Afrykarium zaczyna się od 50 złotych dla uczniów oraz studentów do 26 roku życia. Z kolei zwykły bilet kosztuje 60 złotych. Możemy jednak skorzystać ze zniżki grupowej i kupić bilet rodzinny, dzięki czemu wybierzemy się całą grupą za jedyne 195 złotych. Darmowy wstęp obowiązuje jedynie dzieci do trzeciego roku życia i seniorów powyżej 75 roku życia.

Symbol tolerancji wyznaniowej we Wrocławiu – Dzielnica Czterech Wyznań, a przez niektórych nazywana także Dzielnicą Czterech Świątyń

Jeżeli chcemy poznać Wrocław od strony kulturowej i historycznej, koniecznie powinniśmy zwiedzić Dzielnicę Czterech Wyznań. Czasami nazywa się ją także dzielnicą wzajemnego szacunku, ponieważ jest symbolem poszanowania religijnego. Oczywiście nie jest to tradycyjna dzielnica, która obejmuje rozległe bloki mieszkalne lub domy. Stanowi raczej monument, który doskonale nadaje się do odwiedzin dla turystów. Koniecznie powinniśmy rzucić okiem na ten element miasta, gdy tylko będziemy mieli okazję znaleźć się we Wrocławiu.

Na tej dzielnicy możemy również znaleźć mnóstwo lokalizacji nadających się do odpoczynku po całym dniu wyczerpującego zwiedzania miasta. Nieopodal dzielnicy usytuowane są urocze kawiarnie i restauracje. Można tam napić się kawy, herbaty, a także coś przekąsić.

Z jakiego jednak powodu dzielnica nosi taką nazwę? W tym miejscu niedaleko od siebie znajduje się kościół katolicki, synagoga, prawosławny sobór i kościół ewangelicki. Niewielka odległość dzieląca te świątynie powiązane z różnymi wyznaniami wskazuje na wspólny szacunek i tolerancję religijną panującą w mieście.